Прејди на содржината

Црно Море

Координати: 44°N 35°E / 44° СГШ; 35° ИГД / 44; 35
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црно Море
Satellite view, taken by NASA MODIS
Координати44°N 35°E / 44° СГШ; 35° ИГД / 44; 35
Најг. должина1175 км
Површина&10000000000436402000000436.402 км2
Најг. длабочина2212 м
Зафатнина547000 км3
Острови10+

Црно Море — затворено море во југоисточниот дел на Европа. Тоа е врзано со Средоземно Море преку Босфор и Дарданелите. Зафаќа површина од 422 000 км2.

Замокот Ластовичино гнездо на полуостровот Крим

На Црното Море излегуваат Бугарија, Романија, Украина, Русија, Грузија и Турција.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]