Бискајски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Бискајскиот Залив

Бискајскиот Залив (шпан. Golfo de Vizcaya; фр. Golfe de Gascogne; баск. Bizkaiko golkoa; гаск. Golf de Gasconha), наречен и Кантабриско Морезалив во североисточниот дел на Атлантскиот Океан, јужно од Келтското Море. Се протега од западното крајбрежје на Франција, од Брест) до шпанската граница, и северното крајбрежје на Шпанија, сè до полуостровот Естака де Барес. Заливот го носи името на покраината Бискаја во Баскија (Шпанија).

Просечната длабочина на заливот изнесува 1.744 м, а максималната изнесува 2.789 м.

Географија[уреди | уреди извор]

Плажата во Бијариц
Батиметриска карта на Келтското Море и Бискајскиот Залив.

Во заливот длабоко навлегува континенталната плоча, па затоа на многу места водата е релативно плитка. Малата длабочина значи дека морето често е бурно, па поради ова локалните временски услови се меѓу најжестоките во Атлантикот. Зимата се одликува со особено силни бури. Сè до скоро, бродоломите биле вообичаена појава, и тоа со голем број настрадани. Во поново време жртвите се намалени благодарение на напредокот во бродоградбата и метеорологија.

Граници[уреди | уреди извор]

Според Меѓународната хидрографска организација, Бискајскиот Залив го граничи „линија од ‘ртот Ортегал (43°46′N 7°52′W / 43.767° СГШ; 7.867° ЗГД / 43.767; -7.867) до ‘ртот Панмар (47°48′N 4°22′W / 47.800° СГШ; 4.367° ЗГД / 47.800; -4.367)“.[1]

Реки[уреди | уреди извор]

Најважните реки што се влеваат во Бискајскиот Залив се:

Поважни градови[уреди | уреди извор]

Најважни градови на крајбрежјето на Бискајскиот Залив се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Граници на океаните и морињата. III издание + исправки“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1971. стр. 42 [исправки за стр. 13]. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 6 февруари 2010. (англиски)

Координати: 45°05′27″N 3°54′27″W / 45.09083° СГШ; 3.90750° ЗГД / 45.09083; -3.90750