Сан Себастијан

Координати: 43°19′17″N 1°59′8″W / 43.32139° СГШ; 1.98556° ЗГД / 43.32139; -1.98556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Себастијан
Donostia / San Sebastián
Сан Себастијан од воздух
Сан Себастијан од воздух
Знаме на Сан СебастијанЛого на Сан Себастијан
Амблем
Гесло: Ganadas por fidelidad, Nobleza y lealtad
(шпански за "Earned by Fidelity, Nobility and Loyalty")
Земја Шпанија
Автономна област Баскија
Основан1180 г.
Површина
 • Земјишна60,89 км2 (2,351 ми2)
Надм. вис.&100000000000000060000006 м
Население (2015)
 • Вкупно186.095
 • Густина3.686,16/км2 (954,710/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски броеви20001–20018
Повик. бр.34 + 943
Мреж. местоCity Council

Сан Себастијан (шпански: San Sebastián) или Доностија (баскиски: Donostia) — крајбрежен град во Северна Шпанија, кој се наоѓа во Автономната заедница Баскија и е главен град на провинцијата Гипускоа.

Главните активности на овој град се трговијата и туризмот. Сан Себастијан е една од важните туристички одредишта во Шпанија и Европа. Прекрасните пејзажи, како што се заливот Ла Конча и развојот на модерната архитектура, кој започнал во втората половина на XIX век придонеле за развој на туризмот на европско ниво. Меѓународниот филмски фестивал во Сан Себастијан, исто така, придонел градот да биде нашироко познат.

Географија[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките, во градот во 2008 година живееле 184.248 жители.[1]

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини“. Државни завод за статистику. Архивирано од изворникот на 2013-12-08. Посетено на 3 октомври 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]