Арама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арама
Крал на Урарту
Владеење 858–844 година п.н.е.
Претходник Нема
Наследник Лутипри
Урарту за време на владеењето на Арама

Арама или Араме (ерменски: Արամե) (владеел 858-844 година п.н.е.) — првиот познат крал на Урарту.[1]

Тој живеел во времето на царот Шалманесер III Асирски (владеел 859-824 година п.н.е.) и ги обединил најриските племиња против заканата од Асирската империја. Неговиот капитал Арзашкун беше заробен од страна на Шалманесер.[2]

Арама е предложен како прототип на Арам (и следствено популарното име Арам)[3] и Ара Убавиот, двете легендарни предци на ерменскиот народ.[4] Според Историја (1.5) од Коренаци тие живееле шест и седум генерации по Хајк  (Калди) соодветно.[5] Според хронологијата на историчарот Микајел Чамчиан тие датираат од 19 и 18 век п.н.е..Тој бил наследен од Лутипри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. History in Africa, Volume 2, p. 93. African Studies Association., 1975.
  2. The Ancient Assyrians - Page 12 by Mark Healy
  3. "Արամ" in H. Ačaṙean (1926-35), Hayocʿ Anjnanunneri Baṙaran (Yerevan: Yerevan State University), 2nd ed., 1942-62
  4. Lang (1970), p. 85.
  5. Авдиев В. И. «История Древнего Востока», М.: «Высшая школа», 1970, с. 419 420.