Покраини во Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините во Шпанија

Шпанија и нејзините автономни заедници се делат на 50 покраини, чии граници (со мали измени) датираат од преподелбата на Шпанија во 1833 г. Единствената крупна промена оттогаш наваму е поделбата на Канарските Острови на две покраини.

Важноста на покраините се има значајно намалено со усвојувањето на автомните заедници при демократизацијата на Шпанија. Денес тие играат улога на изборни области и географски одредници, на пр. за поштенски и повикувачки броеви. Помалите места се наведуваат по покраината наместо по автономната заедница. Автономните заедници се создадени врз основа на покраините, апа затоа нема покраини што припаѓаат на повеќе од една автономна заедница.

Највеќето покраини го носат името на најважниот град во нив. Исклучок од ова се Алава, Астурија, Бискаја, Кантабрија, Гипускоа, Балеарските Острови, Риоха и Навара. Само два главни града на автономните заедници не се воедно главни на својата покраина: Мерида во Екстремадура и Сантјаго де Компостела во Галиција. Седум автономни заедници опфаќаат повеќе од една покраина: Астурија, Балеарските Острови, Кантабрија, Риоха, Мадрид, Мурсија и Навара. Овие понекогаш се нарекуваат „непокраински“ заедници.

Список на покраини[уреди | уреди извор]

Во табелата подолу се наведени покраините во Шпанија, и тоа по азбучен ред. До секоја е наведен главниот град, автономната покраина и список на општини во покраината[1].

Име Седиште Автономна заедница Списоци на општини
Bandera de la provincia de Ávila.svg Авила Авила Кастиља и Леон Општини
Flag of Álava.svg Алава Виторија Баскија Општини
Bandera provincia Albacete.svg Албасете Албасете Кастиља-Ла Манча Општини
Escut de la Província d'Alacant.svg Аликанте Аликанте Валенсија Општини
Flag Almería Province.svg Алмерија Алмерија Андалузија Општини
Flag of Asturias.svg Астурија Овиедо Астурија Општини
Provincia de Badajoz - Bandera.svg Бадахос Бадахос Екстремадура Општини
Flag of the Balearic Islands.svg Балеарски Острови Палма Балеарски Острови Општини
Flag of Barcelona (province).svg Барселона Барселона Каталонија Општини
Bizkaikobanderea.svg Бискаја Билбао Баскија Општини
Flag Burgos Province.svg Бургос Бургос Кастиља и Леон Општини
Escut de la Província de València.svg Валенсија Валенсија Валенсија Општини
Bandera de la provincia de Valladolid.svg Ваљадолид Ваљадолид Кастиља и Леон Општини
Flag Guadalajara Province.svg Гвадалахара Гвадалахара Кастиља-Ла Манча Општини
Gipuzkoa flag.svg Гипускоа Сан Себастијан (Доностија) Баскија Општини
Bandera de la provincia de Granada (España).svg Гранада Гранада Андалузија Општини
Flag of Girona province (unofficial).svg Жирона Жирона Каталонија Општини
Escudo de la provincia de Zamora.svg Самора Самора Кастиља и Леон Општини
Flag of Zaragoza province (with coat of arms).svg СарагоСа Сарагоса Арагон Општини
Flag Cádiz Province.svg Кадис Кадис Андалузија Општини
Flag of Cantabria.svg Кантабрија Сантандер Кантабрија Општини
Bandera de Cáceres.svg Касерес Касерес Екстремадура Општини
Escut de la Província de Castelló.svg Кастељон Кастељон де ла Плана Валенсија Општини
Provincia de Córdoba - Bandera.svg Кордоба Кордоба Андалузија Општини
Flag Cuenca Province.svg Куенка Куенка Кастиља-Ла Манча Општини
Escudo de la provincia de A Coruña.svg Ла Коруња (А Коруња) Ла Коруња (А коруња) Галиција Општини
Provincia de Las Palmas - Escudo.svg Лас Палмас Лас Палмас де Гран Канарија Канарски Острови Општини
Bandera de León.svg Леон Леон Кастиља и Леон Општини
Bandera de la provincia de Lérida.svg Љејда Љејда Каталонија Општини
Flag of Lugo province.svg Луго Луго Галиција Општини
Flag of the Community of Madrid.svg Мадрид Мадрид Мадрид Општини
Flag Málaga Province.svg Малага Малага Андалузија Општини
Flag of the Region of Murcia.svg Мурсија Мурсија Мурсија Општини
Bandera de Navarra.svg Навара Памплона Навара Општини
Provincia de Ourense - Bandera.svg Орсенсе Оренсе Галиција Општини
Bandera de la provincia de Palencia.svg Паленсија Паленсија Кастиља и Леон Општини
Flag Pontevedra Province.svg Понтеведра Понтеведра Галиција Општини
Flag of La Rioja (with coat of arms).svg Риоха Логроњо Риоха Општини
Bandera de la provincia de Salamanca.svg Саламанка Саламанка Кастиља и Леон Општини
Provincia de Santa Cruz de Tenerife - Escudo.svg Санта Крус Санта Крус Канарски Острови Општини
Bandera-diputacion-sevilla.jpg Севиља Севиља Андалузија Општини
Flag Segovia province.svg Сеговија Сеговија Кастиља и Леон Општини
Flag Ciudad Real Province.svg Сјудад Реал Сјудад Реал Кастиља-Ла Манча Општини
Flag Soria province.svg Сорија Сорија Кастиља и Леон Општини
Bandera actual de la provincia de Tarragona.svg Тарагона Тарагона Каталонија Општини
Flag of Teruel (province).svg Теруел Теруел Арагон Општини
Bandera antigua de la provincia de Toledo.svg Толедо Толедо Кастиља-Ла Манча Општини
Bandera de la Provincia De Huelva.svg Уелва Уелва Андалузија Општини
Flag of Huesca (province).svg Уеска Уеска Арагон Општини
Bandera de la provincia de Jaén.svg Хаен Хаен Андалузија Општини


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]