Уелва (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уелва
Покраина
Мочуриште во Националниот парк Доњана
Мочуриште во Националниот парк Доњана
Знаме на УелваГрб на Уелва
Местоположба на покраината Уелва во Шпанија
Местоположба на покраината Уелва во Шпанија
ДржаваШпанија
Автономна заедницаАндалусија Андалусија
CapitalУелва
Површина
 • Вкупна10,148 км2 (3,918 ми2)
Ранг25.
Население (2013)
 • Вкупно483,792
 • Ранг31.
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Службен јазикшпански
ПарламентКортес генералес

Уелва - покраина во јужна Шпанија, во западниот дел на автономната заедница Андалусија. Граничи со Португалија, со покраините Бадахос, Севиља и Кадис и Атлантскиот Океан. Главен град е Уелва.

Нејзината област е 10.148 км2. Неговото население е 483.792 (2005), од кои околу 30% живеат во главниот град, а густината на населението е 47,6 /км2. Содржи 79 општини.

Економијата се заснова на земјоделството и рударството. Познатите рудници Рио Тинто биле работени уште од пред 1000 година п.н.е. и биле најголем извор на бакар за Римската Империја. Како показател за обемот на античкото рударство, во римските рудници биле откриени шеснаесет милиони тони римски згура. Британските компании го продолжиле рударството во големи размери во 1873 година; областа е името на корпорацијата Рио Тинто.[1]

Покраината ги има градовите Палос де ла Фронтера и Могер, каде Кристофер Колумбо отпловил во своето прво патување во 1492 година и го дели Националниот парк Доњана.

Туризам[уреди | уреди извор]

Одложениот туристички развој на покраината овозможил подобро градско планирање отколку во другите региони на шпанското крајбрежје. Јадрата на Ислантила и Исла Канела се пример за овој обид да се испланираат во покохерентен облик. Иако во помал обем во однос на другите региони, урбаниот притисок продолжува. Претходните случувања кои имале малку планирање до последно време се Ел Ромпидо, Ел Портил, Мазагон и Маталаскањас (Торе де ла Игера).

Иако Пунта Умбрија ги имала своите почетоци како населеното место Картаја, по демократизацијата на летниот туризам, таа го започнала својот урбан развој заради неговата близина на главниот град и нејзината местоположба на плажа. Тековниот развој немал да издржи без туристичка активност и нејзино сместување. Други туристички области се Нуево Умбрија, Нуево Портил, Пунта дел Морал, Ла Антиља и Урбасур. Марисмас де Исла Кристина, веднаш до градовите Ајамонте и Исла Кристина, се заштитен природен резерват.

Забелешка е неодамнешната класификација на „руралниот туризам“ на Уелва за нејзиниот внатрешен планински венец.

Земјоделство[уреди | уреди извор]

Во покраината Уелва, особено градови како Палос де ла Фронтера[2][3] и Могер, присутна е интензивна индустрија за јагоди.[4]

Индустријата за јагоди во покраината Уелва им нуди можности за работна сила на мигрантите (од Мароко и источна Европа). Во 2018 година се тврдени некои инциденти на силување, присилна проституција на работниците мигранти и лоши услови за домување и санитација.[5] Според телевизијата „Mujeres 24H“, Мароканките кои не зборуваат шпански се намерно насочени заради нивната ранливост и неможноста да ги разберат своите договори напишани на шпански јазик или да ги бараат своите права. Покрај „Mujeres 24H“, други мештански женски организации, како што се женската „Huelva Acoge“ и „Жени во конфликтни зони“ (Mujer en Zone de Conflictos), исто така, работат на прашања на насилство врз жените во регионот и Андалусискиот синдикат на работнички (САТ) исто така зборувал на ова прашање на право за работниците-мигранти. Поради околности, само неколку случаи биле изведени пред суд.

Зелена електрична енергија[уреди | уреди извор]

Уелва има 388 мегавати (MW) ветерна енергија, 68 MW моќност на биомаса и 66 MW сончева енергија.[6] Конструиран е 220 киловолтен далековод за испраќање на електрична енергија до главната мрежа, како и за подобрување на врските меѓу Шпанија и Португалија.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]