Авила (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авила
Provincia de Ávila
Покраина
Поглед на рамница и планината Парамера
Поглед на рамница и планината Парамера
Знаме на АвилаГрб на Авила
Авила во рамките на Шпанија
Авила во рамките на Шпанија
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
Главен градАвила
Управа
 • ПретседателАгустин Гонзалез Гонзалез (PP)
Површина
 • Вкупна8.048 км2 (3,107 ми2)
Ранг30
 1,60 % од земјата
Население
 • Вкупно171.680
 • РангXLVII
 0,37 % од земјата
Службен јазикшпански
Мреж. местоhttp://www.diputacionavila.es

Авила (шпански: Provincia de Ávila) — покраина во среднозападна Шпанија, на југот на автономната заедница Кастиља и Леон. На југ се граничи со покраините Толедо и Касерес, на запад со Саламанка, на север со Ваљадолид, а на исток со Сеговија и Мадрид. Населението брои 165.138 жители (2002). Главен град е Авила.

Географија[уреди | уреди извор]

Авила е географски поделена на два дела со сосема различна почва и клима. Северниот дел е претежно рамничарски, со просечно квалитетна почва, на места цврста и лапореста, но карпеста во долините и падините. Климата е многу студена зиме и многу врела лете. Населението е претежно земјоделско. Јужниот дел е покриен со планински венци, испрекинати со добро наводнети долини, богати со растителен свет. Зимата е долга и сурова (особено во високиот крај Парамера и пустелиите).

Поважни планински венци се Гвадарама, Сиера де Авила и Сиера де Гредос. Највисок врв е Алманазор.

Најголеми реки се Алберче и Тјетар (во сливовот на Тахо) и Тормес, Трабанкос и Адаха (во сливот на Дуеро).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  •  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Покраина Авила“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.


Координати: 40°35′N 5°00′W / 40.583° СГШ; 5.000° ЗГД / 40.583; -5.000