Сорија (покраина)

Координати: 41°40′N 02°40′W / 41.667° СГШ; 2.667° ЗГД / 41.667; -2.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сорија
Provincia de Soria
Покраина
Знаме на СоријаГрб на Сорија
Сорија во рамките на Шпанија
Сорија во рамките на Шпанија
Координати: 41°40′N 02°40′W / 41.667° СГШ; 2.667° ЗГД / 41.667; -2.667
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
Главен градСорија
Површина
 • Вкупна10,303 км2 (3,978 ми2)
Ранг23
 2,04 % од земјата
Население (2009)
 • Вкупно95.101
 • РангL
 0,20 % од земјата
Службен јазиккастиљски
Мреж. местоdipsoria.es

Сорија (шпански: Provincia de Soria) — покраина во средна Шпанија, во источниот дел на автономната заедница Кастиља и Леон. Релјефот е претежно планински (во состав на Ибериските Планини).

Се граничи со покраините Ла Риоха, Сагароса, Гвадалахара, Сеговија и Бургос.

Сорија е наслабо населена покраина во земјата, со густина од само 9 жит/км2 — меѓу најниските во ЕУ. Има вкупно 91.487 жители (2002), од кои речиси 40% живеат во главниот град, Сорија. Во состав на покраината постојат 183 општини, од кои половината се селца со помалку од 100 луѓе, а само 12 имаат повеќе 1000 жители. Катедрален град на покраината е Бурго де Осма.

Комарки[уреди | уреди извор]

Сорија е поделена на 183 општини, поделени на 10 комарки (comarcas):

  • Алмазан
  • Берланга
  • Осма
  • Гомара
  • Ел Вале
  • Пинарес
  • Сорија
  • Тјерас Алтас
  • Монкајо
  • Тјера де Мединасели

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]