Алмасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмасан
Puerta de la Villa
Puerta de la Villa
Puerta de la Villa
Место
Местоположба на Алмасан
Местоположба на Алмасан
Координати

41°29′″N, 2°32′″W

Часовен појас CET (GMT +1)
CEЛT (GMT +2)
Општи податоци
Име
- изворно
Алмасан
Almazán
Поштенски број 42100-42101
Автомобилска ознака SO
Управа
Држава Шпанија
Автономна заедница Знаме на Кастиља и Леон Кастиља и Леон
Покраина Сорија
Градоначалник Анхел Нуњес Урета (ПСОЕ)
Географија
Површина 165 км²
Надморска височина 929 м
Население
Население 5 755
Густина 34,9 ж/км²

Алмасан (шпански: Almazán) — општина во покраината Сорија во автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија. Гратчето се наоѓа 32 км јужно од главниот град на покраината и 192 км од Мадрид. Според пописот од 2004 г, местото брои 5 755 жители. Населението претежно се занимава со полјоделство.

Низ градот тече реката Дуеро.

„Алмасан“ во превод од арапски значи „крепост“.

Наводи[уреди | уреди извор]