Кастиља и Леон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на автономната заедница Кастиља и Леон

Кастиља и Леон (шпански: Castilla y León) автономна заедница во Шпанија, создадена во 1983 г. На север граничи со Астурија, Кантабрија и Баскија, на исток со Ла Риоха и Арагон, на југ со Мадрид и Кастиља-Ла Манча, на запад со Галисија и Португалија. Зафаќа површина од 94.223 км2 и има 2,6 милиони жители. Главен град е Ваљадолид.