Арагон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арагон
Грб Знаме
Грб Знаме
Реката Ебро покрај Зарагоза
Реката Ебро покрај Зарагоза
Држава  Шпанија
Главен град Зарагоза
Јазик во заедницата шпански, каталонски, арагонски
Официјални јазици шпански
Назив на жителите Арагонци, Арагонки
Број на жители
(INE 2006)
1.277.471
Површина 47.719 км²
Арагон на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 13
Сенат 12
Претседател Марселино Иглесијас Рикоу (PSOE)
Интернет страница


Арагон (арагонски: Aragon; шпански: Aragón; каталонски: Aragó) — автономна покраина на североисток на Шпанија. На север се граничи со Франција, на исток со Каталонија, на југ со Валенсија и на запад со Кастиља-Ла Манча, Риоха и Навара. Главен град е Зарагоза. Зафаќа површина од 47.719 км² и има 1,3 милиони жители.