Навара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замок во Хавиер

Навара (шпански: Comunidad Foral de Navarra; баскиски: Nafarroako Foru Komunitatea o Nafarroa) e автономна заедница и покраина на северот на Шпанија. Се граничи со Франција на север, Арагон на исток, Ла Риоха на југ и Баскија на запад. Зафаќа површина од 10.391 км2 и има 602.000 жители. Главен град е Памплона.

Поврзано[уреди | уреди извор]