Кантабрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Кантабрија

Кантабрија (шпански: Cantabria) e автономна заедница во Шпанија. Се граничи на исток со Баскија, на југ со Кастиља и Леон, на запад со Астурија, а на север со Атлантскиот Окан. Има само една покраина (истоимената), а главен град е Сантандер.

Поврзано[уреди | уреди извор]