Вото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вото
Wotho.jpg
Сателитска снимка на Вото.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 10°05′00″ СГШ 165°50′00″ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 13
Површина 4,33 км2
Управа
Демографија
Население 160 (1998)
Народности Маршалци
Залез на Вото.

Вото (маршалски: Wōtto[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 13 мали островчиња. Атолот сочинува една од општините во Маршалските Острови и е дел од Раличките Острови. Вкупната површина на атолот е 4.33 километри квадратни, а лагуната има 94.92 километри квадратни. Името значи „влез низ гребен“ или „далечен остров“. Според податоците од 1998 година, на атолот живееле 160 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот бил порано именуван како Шанцов Остров, по Јохан Еберхард фон Шанц, откривач на островот во 1835[2]. Во 1884 година атолот бил под германска управа, по Првата светска војна под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]