Бикар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бикар
Bikar Atoll - EVS Precision Map (1-75,000).jpg
Карта на Бикар
Географија
Место Тихи Океан
Координати 12°14′ СГШ 170°08′ ИГД / 
Архипелаг Маршалски Острови
Вкупно острови 6
Поважни острови 5
Површина 0,5 км2
Управа
Маршалски Острови
Сателитска снимка на атолот.

Бикар или Пикар (маршалски: Pikaar[1]) е ненаселен атол во Тихиот Океан. Атолот е дел од островскиот венец Ратачки Острови во државата Маршалски Острови. Бикар е еден од најмалите атоли во државата. Поради тоа што атолот е релативно изолиран во однос на главните атоли и острови, флората и фауната се релативно недпрени.

Географија[уреди | уреди извор]

Бикар се наоѓа 579 км северно од Маџуро, 320 км југоисточно од Бокак и 115 км северно од Утирик. Копното има вкупна површина од 0.5 километри квадратни, а лагуната има 37.4 километри квадратни. Атолот е составен од 6 островчиња.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]