Ронгелап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ронгелап
Rongelap.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 11°19′ СГШ 166°47′ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 61
Површина 8,0 км2
Управа
Демографија
Население 19 (1998)
Народности Маршалци

Ронгелап (маршалски: Ron̄ļap[1]) или Наморик е корален атол во Тихиот Океан составен од 61 островче. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и сочинува една од општините во државата. Вкупната површина на атолот е 21 километар квадратен, а лагуната има 2.600 километри квадратни. Атолот е познат по американската хидрогенска бомба која била тестирана во тој регион во 1954 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Германија во 1884 тврдела дела Ронгелап е под нивна контрола, како и останатите Маршалски Острови. По Првата светска војна островот бил под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Со независноста на Маршалските Острови, атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]