Ронгерик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ронгерик
Rongerik Atoll.png
Сателитска снимка на атолот.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 11°20′ СГШ 167°27′ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 22
Површина 1,68 км2
Управа
Демографија
Население 0

Ронгерик или Ронгдрик (маршалски: Ron̄dik[1]) е ненаселен корален атол во Тихиот Океан составен од 17 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови. Атолот е оддалечен околу 200 км источно од Бикини. Вкупната површина на атолот е 1.68 километри квадратни, а лагуната има 144 километри квадратни.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година атолот бил под германска контрола и дел од Германска Нова Гвинеја. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава.

По американските нуклеарни тестирања на Бикини, населението било преселено на Ронгерик за краток период. Меѓу Маршалците атолот е познат по приказните за Демините-девојчиња од Уџае, кои влијаеле атолот да биде ненаселен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]