Либ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либ
Географија
Место Тихи Океан
Координати 8°19′ СГШ 167°25′ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 1
Површина 0,93 км2
Управа
Демографија
Население 115 (1998)
Народности Маршалци

Либ (маршалски: Ellep[1]) е остров во Тихиот Океан. Островот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови. Островот има 0.93 километри квадратн и надморска височина од 3 метри. Островот сочинува една од општините во државата и според податоците од 1998 година има население од 115 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]