Лае (атол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лае
LaeAtoll.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 8°56′10″ СГШ 166°14′15″ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 20
Површина 1,5 км2
Управа
Демографија
Население 319 (1998)
Народности Маршалци

Лае (маршалски: Lae[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 20 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и претставува една од општините во државата. Атолот има вкупна површина од 1.5 километри квадратни и лагуна од 17.7 километри квадратни. Атолот се наоѓа на околу 47 км источно од Уџае. Според податоците од 1998 година на атолот живееле 319 жители. Надморската височина на атолот е 3 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година Лае бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година атолот станал дел од независни Маршалски Острови.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]