Прејди на содржината

Малоелап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малоелап
Сателитска снимка на Малоелап.
Географија
МестоТихи Океан
Координати08°45′00″N 171°04′00″E / 8.75000° СГШ; 171.06667° ИГД / 8.75000; 171.06667
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови71
Површина9,8 км2
Управување
Демографија
Население856 (1999)
Етнички групиМаршалци


Малоелап (маршалски: M̧aļo-eļap[1]) е корален атол составен од 71 мало островче во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови и воедно атолот сочинува една од општините во државата. Атолот има вкупна копнена површина од 9.8 км2, а има лагуна од 972 км2. Атолот се наоѓа северно од Аур. Според податоците од 1999 година, атолот имал население од 856 жители. Најголеми островчиња на толот се Тароа, административен центар на атолот, и Кабен. Покрај овие две, уште и Ајрук, Волот и Џанг се населени.

Историја[уреди | уреди извор]

Како и останатите Маршалски Острови, така и за овој атол Германија тврдела дека е под нејзина управа. По Првата светска војна атолот бил под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Атолот станал дел од независни Маршалски Острови во 1986.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]