Еневетак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еневетак
Enewetak map.png
Карта на Еневетак
Географија
Место Тихи Океан
Координати 11°30′ СГШ 162°20′ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 40
Површина 5,85 км2
Управа
Демографија
Население 853 (1998)
Народности Маршалци
Поглед кон Евеветак.

Еневетак или Ениветок (маршалски: Ānewetak или Āne-wātak[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 40 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и сочинува една од општините во државата. Атолот има површина од 5.85 километри квадратни и во средината има длабока лагуна. Атолот се наоѓа 305 км западно од Бикини. Според податоците од 1998 година на атолот живееле 853 жители. Американците на атолот извршувале нуклеарни тестирања во 1950-те.

Историја[уреди | уреди извор]

Атолот бил населен најмалку 2,000 години.[2] Германија во 1884 тврдела дела Еневатак е под нивна контрола, како и останатите Маршалски Острови. По Првата светска војна островот бил под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Со независноста на Маршалските Острови, атолот станал дел од новата држава.


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]