Утирик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Утирик
Utrik.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати11°15′14″N 169°48′00″E / 11.25389° N; 169.80000° E / 11.25389; 169.80000
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови10
Површина2,43 км2
Управување
Демографија
Население409 (1998)
Етнички групиМаршалци


Утирик или Утрик (маршалски: Utrōk[1]) е корален атол составен од 10 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во државата Маршалски Острови и воедно сочинува една од општините во државата. Атолот има вкупна копнена површина од 2.4 километри квадратни, а лагуната има 57.7 километри квадратни. Атолот се наоѓа 47 км источно од Уџае. На атолот живеат 409 жители[2]

Поголеми островчиња[уреди | уреди извор]

Најголемите островчиња во атолот се:

  • Утирик (Utrōk[1])
  • Аон (Aon[1])
  • Бикрак (Pekrak[1])
  • Пике (Pike[1])
  • Алок (Āllok[1])
  • Налап (Ņa-ļap[1])

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]