Прејди на содржината

Ралички Острови

Координати: 8°00′N 167°00′E / 8.000° СГШ; 167.000° ИГД / 8.000; 167.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Маршалските Острови.

Раличките Острови (маршалски: Rālik[1]) или Ралички синџир, е назив за западниот островски синџир кој е дел од Маршалските Острови. Името на маршалски значи „залез“. Источниот дел од земјата е составен од островскиот синџир наречен Ратачки Острови. Според податоците од 1999 година, на островите живееле 19.915 жители.

Острови и атоли

[уреди | уреди извор]

8°00′N 167°00′E / 8.000° СГШ; 167.000° ИГД / 8.000; 167.000

Поврзано

[уреди | уреди извор]