Прејди на содржината

Ебон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ебон
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати04°38′00″N 168°43′00″E / 4.63333° СГШ; 168.71667° ИГД / 4.63333; 168.71667
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови22
Површина5,75 км2
Управување
Демографија
Население714 (1998)
Етнички групиМаршалци


Ебон или Епон (маршалски: Epoon[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 22 мали островчиња. Атолот сочинува една од општините во Маршалските Острови и е дел од Раличките Острови. Атолот се наоѓа околу 155 км јужно од Џалуит. Според податоците од 1998 година на атолот живееле 714 жители. Надморската височина на атолот е 3 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Ебон бил комерцијален центар за китоловството во 19 век. Во 1884 година атолот бил дел од Германска Нова Гвинеја, по Првата светска војна под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]