Прејди на содржината

Ратачки Острови

Координати: 9°00′N 171°00′E / 9.000° СГШ; 171.000° ИГД / 9.000; 171.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Маршалските Острови.

Ратачките Острови (маршалски: Ratak[1]) или Ратачки синџир е назив за источната група острови во Маршалските Острови. На маршалски името значи „изгрев“. Западниот дел од земјата го сочинуваат Раличките Острови. Според податоците од 1999 година, островите имале 30.925 жители.

Острови и атоли[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

9°00′N 171°00′E / 9.000° СГШ; 171.000° ИГД / 9.000; 171.000

Поврзано[уреди | уреди извор]