Ерикуб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерикуб
Erikubatoll.jpg
Сателитска снимка на Еикуб (лево) и Вотје (десно).
Географија
МестоТихи Океан
Координати09°08′30″N 170°00′00″E / 9.14167° СГШ; 170.00000° ИГД / 9.14167; 170.00000
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови6
Површина1,53 км2
Управување
Демографија
Население0
Етнички групиМаршалци


Ерикуб (маршалски: Ādkup[1]) е ненаселен корален атол составен од 6 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови. Вкупната копнена површина на атолот е 1.53 километри квадратни, а лагуната има 230 километри квадратни. Атолто се наоѓа јужно од Вотје.

Историја[уреди | уреди извор]

Како и останатите Маршалски Острови, и за овој атол Германија тврдела дека е под нејзина контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска управа. Атолот станал дел од независни Маршалски Острови во 1986 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]