Надикдик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Надикдик
KnoxAtoll.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 5°54′00″ СГШ 172°09′00″ ИГД / 
Архипелаг Ратачки Острови
Вкупно острови 18
Површина 0,98 км2
Управа
Демографија
Население 0

Надикдик (маршалски: |Ņadikdik[1]) или Нокс (Knox) е ненаселен корален атол составен од 18 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови. Вкупната копнена површина на атолот е 0.98 километар квадратен, лагуната има 3.42 километри квадратни. Атолот е дол 11 км, а широк 2 км. Атолот е одделен со канал од атолот Мили.

Историја[уреди | уреди извор]

Атолот во 1884 година бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна бил под американска контрола. По независноста на Маршалските Острови во 1986 година, атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]