Џабат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џабат
Сателитска снимка на островот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати7°45′06″ N; 168°58′36″ E / 7.7517° СГШ; 168.9767° ИГД / 7.7517; 168.9767
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови1
Површина0,6 км2
Управување
Демографија
Население112 (1998)
Етнички групиМаршалци


Џабат, Џабот или Џабвот (маршалски: Jebat[1]) е остров во Тихиот Океан. Островот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и претставува една од општините во државата. Островот има вкупна површина од 0,6 км2. Островот се наоѓа 12 км оддалеченост од Ајлинглаплап. За разлика од поголемиот број атоли во Маршалските Острови, Џабат е карпест остров, не корален. Според податоците од 1998 година на островот живееле 112 жители и има надморска височина од 3 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година атолот бил под германска контрола и дел од Германска Нова Гвинеја. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marshallese-English Dictionary - Place Name Index

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]