Прејди на содржината

Бокак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокак
Карта на атолот
Географија
МестоТихи Океан
Координати14°32′N 169°00′E / 14.533° СГШ; 169.000° ИГД / 14.533; 169.000
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови10
Поголеми острови6
Површина49,8 sq ми
Управување
Сателитска снимка на атолот.

Бокак (маршалски: Bokaak[1]), или познат како Таонги, е ненаселен корален атол во Маршалските Острови. Атолот се наоѓа во Тихиот Океан и е дел од островскиот венец Ратачки Острови. Атолот е составен од 36 островчиња и има вкупна површина од 129 км2, заедно со лагуната и околниот гребен.

Географија[уреди | уреди извор]

Атолот се наоѓа околу 425 км северно од Маџуро, а најблизок атол е Бикар кој е оддалечен 174 км. Атолот Бокак е еден од најизолираните атоли во државата. Самото копно има вкупна површина од 3.2 км2, лагуната има 78 км2.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]