Уџае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уџае
UjaeAtoll.jpg
Сателитска снимка на Уџае.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 9°03′00″ СГШ 165°39′00″ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 14
Површина 1,86 км2
Управа
Демографија
Население 448 (1998)
Народности Маршалци

Уџае (маршалски: Ujae или Wūjae[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 15 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и тој претставува една од општините во државата. Уџае има вкупна површина од околу 1.86 километри квадратни и лагуна од 185.94 километри квадратни. Атолот е оддалечен од Кваџалејн 122 км. Според податоците од 1998 година атолот имал население од 448 жители. Атолот има надморска височина од 3 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година атолот бил под германска контрола и дел од Германска Нова Гвинеја. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]