Наму

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Наму
NamuAtoll.jpg
Сателитска снимка на Наму.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 7°59′00″ СГШ 168°10′25″ ИГД / 
Архипелаг Ралучки Острови
Вкупно острови 51
Површина 6,27 км2
Управа
Демографија
Население 801 (1998)
Народности Маршалци

Наму или Намо (маршалски: Nam̧o[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 54 островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и претставува една од општините во државата. Атолот има вкупна површина од 6.27 километри квадратни и лагуна од 397 километри квадратни. Атолот се наоѓа околу 62 км југозападно од Кваџалејн. Според податоците од 1998 година, атолот има население од 801 жител.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година Лае бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година атолот станал дел од независни Маршалски Острови.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]