Маџуро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Маџуро
Majuro
Брегот на островот Маџуро, 1973
Географија
Местоположба Океанија
Координати 7°04′ СГШ 171°16′ ИГД / 
Архипелаг Маршалски Острови
Површина 3.75 square miles (9.7 km2)
Макс. надм. височ. 10 feet (3.0 m)
Највисока точка Лаура
Земја
Marshall Islands
Демографија
Население 25,400 (2004)
Густина 2618.56

Маџуро со население од 25.400 луѓе (од 2004), е главен и најголем град на Република Маршалски Острови. Изграден на атол од 64 острови. Маџуро има пристаниште, трговска област, хотели и меѓународен аеродром. Улига е главна деловна област, но и банкарството и туризмот се многу значајни. Улига е дом на Академијата на Маршалските Острови. Владата се наоѓа во Делап и се наоѓа на источната точка на Маџуро.

Наводи[уреди | уреди извор]