Сува

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сува
Suva
Поглед на Сува
Поглед на Сува
Местоположба на Сува
Местоположба на Сува
Држава ФиџиФиџи
Остров Вити Леву
Поделба Централна област
Население (2007)
 • Градско 85,691
 • Градскo 172.399

Сува е главен и најголем град на Фиџи. Тој се наоѓа на југоисточниот брег на островот Вити Леву, во Централната област на покраината Рева каде е и административен центар. Во 1877 година, било решено да се назначи градот како главен град на Фиџи како колонија . Според пописот од 2007 година градот Сува имал население од 85.691. Вклучувајќи ги и предградијата, населението на Голема Сува има 172.399.

Наводи[уреди | уреди извор]