Хонијара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хонијара
Honiara
Главната улица во Хонијара.
Главната улица во Хонијара.
Координати: 9°26′ ЈГШ 159°57′ ИГД / 
Држава  Соломони
Покраина Хонијара
Остров Гвадалканал
Управа
 • Градоначалник Ендру Муа
Население (2003)
 • Вкупно 54,600
Часовен појас UTC (UTC+11)

Хонијара со население од 54.600 (2003 попис) е главен град на Соломоните и на областа Гвадалканал. Името „Хонијара“ всушност е изменет назив. Изворното име е „Нагонијара“, што значи „пред ветрот“.


Наводи[уреди | уреди извор]