Фунафути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фунафути
Funafuti
атол
Училиште во Фунафути
Училиште во Фунафути
Поглед кон атолот Фунафути
Поглед кон атолот Фунафути
Фунафути is located in Тувалу
Фунафути
Фунафути
Местоположба во Тувалу.
Координати: 08°31′S 179°13′E / 8.517° ЈГШ; 179.217° ИГД / -8.517; 179.217
Држава Тувалу
Површина
 • Вкупна2,4 км2 (9 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно4.492
 • Густина190/км2 (480/ми2)

Фунафути (тувалски: Funafuti) — атол во Тувалу кој служи како главен град на државата. Фунафути е исто така еден од деветте окрузи во Тувалу. Фунафути, според пописот од 2002 година, имал население од 4,492 жители, што е најнаселен атол во земјата. Атолот е широк од 20 до 400 метри и во средината се наоѓа лагуна која има 188 километри должина, 14 километри широчина и има површина од 275 километри квадратни, што ја прави најголема лагуна во Тувалу. Вкупната површина на копното на Фунафути изнесува 2.4 км2, што е помалку од еден процент од вкупната површина на земјата. На Фунафути има писта, хотел и административни згради, како и станбени објекти изградени на традицинален начин од палма или од цимент. Најистакнат објект на островот е Црквата во Тувалу.

Атолот е составен од неколку помали островчиња. Најголемо островче е Фонгафале, каде се наоѓаат четири села вклучувајќи го и Ваијаку кој е седиште на владата. На Фунафути има две основни училишта и едно средно училиште. Бидејќи Тувалу нема градови, целиот атол официјално се смета за главен град, но некогаш како главен град се смета Фонгафале или Ваијаку.

Села[уреди | уреди извор]

Централно Фонгафале
  • Факајфоу - 1007 жители
  • Сенала - 589 жители
  • Алапи - 1024 жители
  • Вајаку - 516 жители
Остатокот од Фонгафале

Остатокот од Фонгафале со полуостровот Тенгако на север имаат:

  • Лофеагај - 399 жители
  • Теоне - 540 жители
  • Текаватоетое- 343 жители
Фунафала
  • Фунафала - 22 жители
Аматуку
  • Аматуку - 52 жители

Лагуна[уреди | уреди извор]

Лагуната или на тувалски позната како TeNamo е најголемата лагуна во Тувалу. Таа има 24.5 километгри должина, 17 километри ширина и површина од 275 километри квадратни. Најдлабоката измерена точка е 52 метри, но има карпи кои можат да се достигнат на 6 метри длабочина.[1]

Островчиња[уреди | уреди извор]

Фунафути е составен од најмалку 33 островчиња. Најголем од сите е Фонгафале, кој е проследен од Фунафала. Најмалку три острови се населени, односно Фонгафале, Фунафала и Аматуку.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]