Порт Вила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Порт Вила
Port Vila
Главен град
Поглед кон Порт Вила
Поглед кон Порт Вила
Карта на Ваниату
Карта на Ваниату
Координати: 17°45′ ЈГШ 168°18′ ИГД / 
Држава  Вануату
Покраина Шефа
Население (1999)
 • Вкупно 29,356

Порт Вила е главниот и најголемиот град на Вануату. Градот се наоѓа на јужниот брег на островот Ефате, во покраината Шефа. Градот на последниот попис имал 29.356. Порт Вила е економски и трговски центар на Вануату.

Карта на Ефате.

Наводи[уреди | уреди извор]