Апија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апија
Apia
Поглед врз самоанските владини згради во Апија
Поглед врз самоанските владини згради во Апија
Карта на Апија
Карта на Апија
Координати: 13°50′S 171°45′W / 13.833° S; 171.750° W / -13.833; -171.750
ДржаваСамоаСамоа
ДистриктТуамасага
Површина
 • Градска60 км2
Надм. вис.[1]&100000000000000020000002 м
Население (2001)
 • Градскo58,800
Часовен појасSST (UTC-10)
 • Лете (ЛСВ)SST (UTC-11)

Апија (англиски и самоански: Apia) е главен град на независната држава Самоа. Градот се наоѓа на северниот брег на самоанскиот втор пo големина остров Уполу и има околу 58.000 жители (2001).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Weather Underground: Apia, Samoa“.
Апија