Прејди на содржината

Дили

Координати: 8°33′S 125°35′E / 8.550° ЈГШ; 125.583° ИГД / -8.550; 125.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дили
Dili
Дили со островот Атауро во позадина
Дили со островот Атауро во позадина
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Источен Тимор" does not exist
Координати: 8°34′S 125°34′E / 8.567° ЈГШ; 125.567° ИГД / -8.567; 125.567
CountryИсточен Тимор
Округ Дили
Населено1520
Население
 • Вкупно193,563

Дили (португалски и тетум: Díli) е главен и најголем град на Источен Тимор. Градот лежи на северниот брег на островот Тимор. Дили е главно пристаниште и комерцијален центар на државата со околу 150.000 жители.[1]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Дили е збратимен со следниве градови:[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Census of Population and Housing Atlas 2004
  2. „Webseite des Außenministeriums Osttimors“. Архивирано од изворникот на 2013-08-05. Посетено на 2009-03-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

8°33′S 125°35′E / 8.550° ЈГШ; 125.583° ИГД / -8.550; 125.583