Паликир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Паликир е главен град на Федералните Држави на Микронезија од 1989 кога го замениле Колонија. Градот има вкупно население од 5.771. Паликир се наоѓа на островот Понпеи.