Велингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велингтон
Wellington
Te Whanga-nui-a-Tara
Град
Поглед на пристаништето Ламбтон и Велигнтон
Поглед на пристаништето Ламбтон и Велигнтон
Подрачјето на Велингтон во рамките на Нов Зеланд
Подрачјето на Велингтон во рамките на Нов Зеланд
Координати: 41°17′20″ ЈГШ 174°46′38″ ИГД / 
Земја Нов Зеланд
Регион Велингтон
Територијални единици Велингтон
Долен Хат
Горен Хат
Порируа
Површина[1]
 • Градска 444 km2 (171 sq mi)
 • Метро 1.390 km2 (540 sq mi)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Часовен појас NZST (UTC+12)
 • Лете (DST) NZDT (UTC+13)
Пошт. бр-ви група 6000, и серии 5000 и 5300
Повик. бр. 04
Локални иви Нгати Тоа Рангатира, Нгати Раукава, Те Ати Ава
Мреж. место http://www.wellingtonnz.com/

Велингтон (англ. Wellington) е главен град на Нов Зеланд, во југозападниот дел на Северниот Остров помеѓу Куковиот Проток и планискиот венец Римутака. Градското подрачје на Велингтон е главен центар на населението на јужниот дел од Северниот Остров на Нов Зеланд и е трета најнаселена урбана зона со 389.700 жители. Регионот Велингтон има 483.200 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За Велингтон - Факти и податоци“. Градски совет на Велингтон. http://www.wellington.govt.nz/aboutwgtn/glance/index.html.. посет. 5 август 2008 г.  (англиски)
  2. „Градски совет на Велингтон Годишен план за 2007-2008 г.“. http://www.wellington.govt.nz/plans/annualplan/0708/pdfs/03snapshot.pdf. посет. 5 август 2008 г.  (англиски)
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NZ_population_data.