Јужна Тарава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мапа на атолот Тарава.

Јужна Тарава (на кирибатски и на англиски јазик: Teinainano Urban Council) е службен главен град на Република Кирибати на атолот Тарава. На локалниот јазик името значи "долу на јарболот", алудирајќи на едриластиот облик на атолот. Јужна Тарава се состои од сите мали островчиња помеѓу Баирики (на запад) па да Темаику / Бонрики на исток. Така тие формираат еден долг гребен острови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 1°19′32″ N; 172°59′00″ E / 1.3256° СГШ; 172.9834° ИГД / 1.3256; 172.9834