Прејди на содржината

Мекин (атол)

Координати: 3°36′S 174°07′W / 3.600° ЈГШ; 174.117° ЗГД / -3.600; -174.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брегот на островот Мекин.
Јато фрегати на Мекин.
Карта на Островите Феникс.

Мекин или МекКин (кирибатски и англиски: McKean) е мал ненаселен атол во Кирибати. Атолот е дел од Островите Феникс. Атолот има површина од 57 хектари. На атолот нема извор на свежа вода.

Историја

[уреди | уреди извор]

Мекин бил првиот атол од Островите Феникс кој бил документиран и именуван од Европејците. Островот бил „откриен“ на 28 мај 1794 година од британскиот капетан Хенри Барбер кога пловел од Нов Јужен Велс кон САД.[1] Првично островот бил именуван како Драмондс Ајленд.[2] Тогаш било забележано дека островот е мал и песочен и не може да се види од палубата на бродот на оддалеченост од 6 милји.[3] Подоцна островот бил именуван како Артур Ајленд. Името Мекин било дадено од американскиот командир Чарлс Вилкс во чест на еден човек од неговиот екипаж на 19 август 1840 година. САД и Британија тврделе дека островот бил под нивна управа. Островот станал дел од независни Кирибати со прогласувањето на независноста и потпишувањето на договорот со САД.

  1. Quanchi & Robson, p 11.
  2. Maude, p 109.
  3. The Albany Sentinel, 28.8.1797, quoted in Maude, p 109.
  • Maude, HE: Of islands and men: studies in Pacific history. Melbourne [u.a.] : Oxford Univ. Pr., 1968
  • Quanchi, Max & Robson, John, (2005); Historical Dictionary of the Discovery and Exploration of the Pacific Islands, USA: Scarecrow Press, ISBN 0810853957
  • Sharp, Andrew (1960); The Discovery of the Pacific Islands, Oxford:Oxford University Press,
  • Bryan, Edwin H.: American Polnesia and the Hawaiian Chain. Honolulu., Hawaii: Tongg Publishing Company, 1941 pages 66–69.
  • United Nations United Nations Environment Programme Архивирано на 12 март 2007 г. TIGHAR TIGHAR Архивирано на 8 јануари 2010 г.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

3°36′S 174°07′W / 3.600° ЈГШ; 174.117° ЗГД / -3.600; -174.117