Арорае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на атолот.
Карта на Гилбертовите Острови.

Арорае (кирибатски: Arorae), претходно познат како Арорај, Арурај, Хрд или Хоуп Ајланд, е атол во Кирибати. Атолот е дел од островската група Гилбертови Острови.

Географија[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на атолот е 9,5 км2 и има население од 1,225 жители според податоците од 2000 година. Поголем број од населението се Протестанти. Атолот е долг 9 километри и широк 18 километри. Атолот нема лагуна бидејќи е мал.

Населени места[уреди | уреди извор]

На атолот се наоѓаат следните населени места:

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Атолот со останатите атоли е поврзан по морски пат. Покрај тоа, на островот се наоѓа Аеродромот Арорае и се наоѓа во близина на селото Тамароа. Air Kiribati оперира со летовите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 2°38′37″S 176°49′54″E / 2.64361° ЈГШ; 176.83167° ИГД / -2.64361; 176.83167