Феникс (острови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Островите Феникс.
Карта на Кирибати.

Островите Феникс (Phoenix Islands) се група острови во Кирибатите во Тихиот Океан. Островската група е составена од осум атоли и подводни гребени и тие се наоѓаат источно од Гилбертовите Острови и западно од Линиските Острови. Во 1930-те години, островите биле дел од последниот обид на колонијалната експанзија на Британската Империја. Северно од островите Феникс се наоѓаат два острова кои се дел од САД, односно Бејкер и Хоуленд. Овие два острови, заедно со Островите Феникс, биле под американска управа, но со независноста на Кирибати, само овие два острови не биле приклучени кон новата држава.

Островите Феникс се дом на над 120 видови корали и над 500 видови риби. На 28 јануари 2008 година, владата на Кирибати ги прогласила сите острови како заштитена зона. Заштитената зона има 410.500 километри квадратни и таа е најголема морска заштитена област во светот.[1]

Општо гледано, островската група е ненаселена, освен неколку семејства кои живеат на островот Кантон. Во минатото, островите се сметале за дел од Гилбертовите Острови. Сегашното име на островите најверојатно било воведено во 1840-те, по името на еден од островите во овој архипелаг. Се претпоставува името „Феникс“ е дадено по некој од бродовите кои пловеле околу островите во 19 век.

Острови[уреди | уреди извор]

Феникс
атол/гребен површина
км2
лагуна
км2
координати

Атоли

Абариринга 9.0 50 02°50′S 171°43′W / 2.833° S; 171.717° W / -2.833; -171.717 (Abariringa)
Ендербери 5.1 0.6* 03°08′S 171°05′W / 3.133° S; 171.083° W / -3.133; -171.083 (Enderbury)
Бирни 0.2 0.02* 03°35′S 171°31′W / 3.583° S; 171.517° W / -3.583; -171.517 (Birnie)
МекКин 0.4 0.2* 03°36′S 174°08′W / 3.600° S; 174.133° W / -3.600; -174.133 (McKean)
Раваки (Феникс) 0.5 0.5 03°43′S 170°43′W / 3.717° S; 170.717° W / -3.717; -170.717 (Rawaki)
Манра (Сидни) 4.4 2.2* 04°27′S 171°15′W / 4.450° S; 171.250° W / -4.450; -171.250 (Manra)
Орона (Хал) 3.9 30 04°30′S 172°10′W / 4.500° S; 172.167° W / -4.500; -172.167 (Orona)
Никумароро (Гарднер) 4.1 4 04°40′S 174°31′W / 4.667° S; 174.517° W / -4.667; -174.517 (Nikumaroro)
Острови Феникс 27.6 84.5

Подводни корални гребени

Винслоу Риф - 1 01°36′S 174°57′W / 1.600° S; 174.950° W / -1.600; -174.950 (Winslow Reef)
Кароделт Риф - ? 05°34′S 173°51′W / 5.567° S; 173.850° W / -5.567; -173.850 (Carondelet Reef)

Американски територии

Бејкер 1.6 - 00°13′N 176°28′W / 0.217° N; 176.467° W / 0.217; -176.467 (Baker Island)
Хоуленд 1.8 - 00°48′N 176°38′W / 0.800° N; 176.633° W / 0.800; -176.633 (Howland Island)
* Лагуните со ѕвездичка значат дека површината на лагуната е пресметана во вкупната површина на атолот бидејќи тие лагуни не се отворени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Phoenix Islands Protected Area (PIPA)“. Phoenixislands.org. Посетено на 2011-07-15.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]