Тарава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Гилбертовите Острови.
Карта на атолот Тарава.
Сателитска снимка на Тарава (горе) и Мајана (долу).
Villages on Tarawa

Тарава (кирибатски: Tarawa) е атол во Кирибатите. Атолот е дел од Гилбертовите Острови. Атолот е дом на главниот град на Кирибатите, Јужна Тарава. Тарава е најпозната по Битката на Тарава за време на Втората светска војна.

Географија[уреди | уреди извор]

Тарава се состои од 24 поголеми островчиња, од кои најмалку 8 се населени. Најголемо островче е Јужна Тарава. Во Јужна Тарава се наоѓа најголемиот град, Бикенибеу, каде се наоѓа и Меѓународниот аеродром Бонрики.

Островчиња[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Атолот во 1990 година имал население од 28,802 жители. Населението воглавно се Кирибати.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Кирибати

Надворешни врски[уреди | уреди извор]