Прејди на содржината

Гилбертови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Гилбертовите Острови.
Карта на Гилбертовите Острови.

Гилбертовите Острови (кирибатски: Tungaru;[1]), познати и како Гилбертски Острови или Кингсмилски Острови[2] се островска група од шеснаесет атоли и корални острови во Кирибати во Тихиот Океан.

Географија

[уреди | уреди извор]

Атолите и островите се распоредени во правец север-југ. Екваторот ги дели островите во две подгрупи, северни гилбертови и јужни гилбертови острови. Групата е составена од 16 атоли и острови.

Острови

Гилбертовите Острови се составени од:

слика остров (старо име)[3] површина
(km²)[4]
површина на
лагуна
(km²)
координати вид население
(2005)
Абаијанг
Абаијанг
Абаијанг 28 232.5 [5] 01°51′0″N 172°58′0″E / 1.85000° СГШ; 172.96667° ИГД / 1.85000; 172.96667 (Абаијанг) атол 5,502 [6]
Абемама
Абемама
Абемама 23 132.4 [5] 0°24′0″N 173°52′0″W / 0.40000° СГШ; 173.86667° ЗГД / 0.40000; -173.86667 (Абемама) атол 3,404 [6]
Аранука
Аранука
Аранука 15.5 19.4 [5] 0°11′0″N 173°36′0″E / 0.18333° СГШ; 173.60000° ИГД / 0.18333; 173.60000 (Аранука) атол 1,158 [6]
Арорае
Арорае
Арорае 26 0 2°38′0″S 176°49′0″E / 2.63333° ЈГШ; 176.81667° ИГД / -2.63333; 176.81667 (Арорае) атол 1,256 [6]
Беру (остров)
Беру (остров)
Беру (остров) 21 38.9 [5] 1°20′0″S 176°0′0″E / 1.33333° ЈГШ; 176.00000° ИГД / -1.33333; 176.00000 (Беру (остров)) атол 2,169 [6]
Бутаритари
Бутаритари
Бутаритари (Макин) 11.7 191.7 [5] 3°10′04″N 172°49′33″E / 3.16778° СГШ; 172.82583° ИГД / 3.16778; 172.82583 (Бутаритари (Макин)) атол 3,280 [6]
Курија (острови)
Курија (острови)
Курија (острови) 12.7 ? 0°55′0″N 173°0′0″E / 0.91667° СГШ; 173.00000° ИГД / 0.91667; 173.00000 (Курија (острови)) атол 1,082 [6]
Мајана
Мајана
Мајана 27 98.4 [5] 1°50′0″N 173°01′0″E / 1.83333° СГШ; 173.01667° ИГД / 1.83333; 173.01667 (Мајана) атол 1,908
Маракеј
Маракеј
Маракеј 10 19.6 [5] 02°01′0″N 173°17′0″E / 2.01667° СГШ; 173.28333° ИГД / 2.01667; 173.28333 (Маракеј) атол 2,741 [6]
Макин (острови)
Макин (острови)
Макин (острови) 6.7 0.3 3°23′00″N 173°00′00″E / 3.38333° СГШ; 173.00000° ИГД / 3.38333; 173.00000 (Макин (острови)) атол 2,385 [6]
Никунау
Никунау
Никунау 18 0 01°22′0″S 176°28′0″E / 1.36667° ЈГШ; 176.46667° ИГД / -1.36667; 176.46667 (Никунау) атол 1,912 [6]
Ноноути
Ноноути
Ноноути 25 370.4 [5] 00°40′0″S 174°21′0″E / 0.66667° ЈГШ; 174.35000° ИГД / -0.66667; 174.35000 (Ноноути) атол 3,179 [6]
Онотоа
Онотоа
Онотоа 13.5 54.4 [5] 01°52′0″S 175°34′0″E / 1.86667° ЈГШ; 175.56667° ИГД / -1.86667; 175.56667 (Онотоа) атол 1,644 [6]
Табитеуеја
Табитеуеја
Табитеуеја 38 365.2 [5] 01°20′0″S 174°50′0″E / 1.33333° ЈГШ; 174.83333° ИГД / -1.33333; 174.83333 (Табитеуеја) атол 4,898 [6]
Тамана (Кирибати) 5.2 0 2°30′0″S 175°59′0″E / 2.50000° ЈГШ; 175.98333° ИГД / -2.50000; 175.98333 (Тамана (Кирибати)) корален остров 875 [6]
Тарава
Тарава
Тарава 31 343.6 [5] 1°25′0″N 173°02′0″E / 1.41667° СГШ; 173.03333° ИГД / 1.41667; 173.03333 (Тарава) атол 45,989 [6]
312.3 1866.5 83,683

Северни Гилбертови Острови

[уреди | уреди извор]

Северните Гилбертови Острови се геограгфски регион, дел од Гилбертовите Острови, кои ги зафаќаат атолите Бутаритари, Макински Острови, Маракеј, Абајанг и Тарава.

Централни Гилбертови Острови

[уреди | уреди извор]

Централните Гилбертови Острови се дел од Гилбертовите Острови. Оваа подгрупа острови ги зафаќа: Мајана, Абемама, Курија и Аранука.

Јужни Гилбертови Острови

[уреди | уреди извор]

Јужните Гилбертови Острови се дел од Гилбертовите Острови кои ги зафаќаат островите: Ноноути, Табитеуеја, Беру, Никунау, Онотоа, Тамана и Арорае.

  1. Reilly Ridgell. Pacific Nations and Territories: The Islands of Micronesia, Melanesia, and Polynesia. 3rd. Ed. Honolulu: Bess Press, 1995. p. 95.
  2. Very often, this name applied only to the southern islands of the archipelago. Merriam-Webster's Geographical Dictionary. Springfield, Massachusetts: Merriam Webster, 1997. p. 594.
  3. The names in parentheses are the original names prior to Kiribati's independence in 1979. The current names are derivatives from the Gilbertese language.
  4. Except for Tarawa and Tabiteuea atolls http://islands.unep.ch/IKQ.htm Архивирано на 11 февруари 2012 г.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 „Atoll Research Bulletin #27“ (PDF). Архивирано од изворникот (pdf) на 2006-09-09. Посетено на 2007-11-26.
  6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 „Kiribati 2005 Census of Population and Housing: Provisional Tables“ (pdf). Посетено на 2007-11-26.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]