Абемама

Координати: 0°24′N 173°52′E / 0.400° СГШ; 173.867° ИГД / 0.400; 173.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Атол Абемама.
Карта со селата на атолот Абемама.
Карта на Гилбертовите Острови.

Абемама (кирибатски: Abemama), познат и како Абамама, Апамама, Дундас, Хопер, Роџер Симпсон или Симпсон[1], е атол во Кирибатите и е дел од стровската група Гилбертски Острови. Атолот се наоѓа на околу 152 километри југоисточно од Тарава. Во 1889 година, Роберт Луис Стивенсон, неговата жена и дете, провеле 2 месеца на атолот.

Географија[уреди | уреди извор]

Атолот има вкупна површина од 16 км2 и се проценува дека има население од 3.608 жители. Во атолот има длабока лагуна. На атолот има патен систем кој го поврзува целиот атол. Селото Каријатебике е центар на окружната власт, каде има болница, владини згради и полиција.

Населени места[уреди | уреди извор]

На атолот се наоѓаат следните населени места:

Биноинано
Кабанаки
Табијанг
Табонуа
Тебана

Сообраќај[уреди | уреди извор]

На островот се наѓа Аеродром Атол Абемама. Малиот аеродром се наоѓа на северниот дел од атолот, во близина на селото Табијанг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Canby. Historic Places. p. 2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

0°24′N 173°52′E / 0.400° СГШ; 173.867° ИГД / 0.400; 173.867