Курија (острови)

Координати: 0°13′43″N 173°24′38″E / 0.22861° СГШ; 173.41056° ИГД / 0.22861; 173.41056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Курија.
Карта на Гилбертовите Острови.

Курија (кирибатски: Kuria) е заеднички термин на два острови, Буарики и Онеке, во Кирибати. Курија понекогаш се смета за атол, а понекогаш како заеднички географски поим за двата острова. Курија се наоѓа северозападно од атолот Аранука. Еден од островите во Аранука го носи истото име како и островот Буарики во Курија.

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Двата острова, Буарики и Онеке, се оддалечени еден од друг 20 метри од плитка вода, врз која има пат и мост. Островите се опколени од гребен. Првите Европејци кои ги посетиле островите се Томас Гилберт и Џон Маршал во јуни 1788 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Samuel Eliot Morison (1944-05-22). „The Gilberts & Marshalls: A distinguished historian recalls the past of two recently captured pacific groups“. Life magazine. Посетено на 2009-10-14.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

0°13′43″N 173°24′38″E / 0.22861° СГШ; 173.41056° ИГД / 0.22861; 173.41056