Буарики (Тарава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на атолот Тарава.
Сателитска снимка на Буарики.

Буарики (кирибатски: Buariki) е остров кој е дел од атолот Тарава. Островот е дел од групата Гилбертови Острови во Кирибатите. На островот се одвивала Битката на Тарава за време на Втората светска војна.

Географија[уреди | уреди извор]

Буарики се наоѓа на 31 километар оддалеченост од Баирики во Јужна Тарава и 60 километри од Маракеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 1°36′36″N 172°56′59″E / 1.61000° СГШ; 172.94972° ИГД / 1.61000; 172.94972