Острови во Кирибати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

Ова е список на острови во Кирибати. Кирибати се составени од 33 острови и атоли. Островите и атолите се дел од трите островски групи: Гилбертски Острови, Линиски Острови и Острови Феникс.

Гилбертови Острови[уреди | уреди извор]

слика остров (старо име)[1] површина
(km²)[2]
површина на
лагуна
(km²)
координати вид население
(2005)
Абаијанг
Абаијанг
Абаијанг 28 232.5 [3] 01°51′0″N 172°58′0″E / 1.85000° СГШ; 172.96667° ИГД / 1.85000; 172.96667 (Абаијанг) атол 5,502 [4]
Абемама
Абемама
Абемама 23 132.4 [3] 0°24′0″N 173°52′0″W / 0.40000° СГШ; 173.86667° ЗГД / 0.40000; -173.86667 (Абемама) атол 3,404 [4]
Аранука
Аранука
Аранука 15.5 19.4 [3] 0°11′0″N 173°36′0″E / 0.18333° СГШ; 173.60000° ИГД / 0.18333; 173.60000 (Аранука) атол 1,158 [4]
Арорае
Арорае
Арорае 26 0 2°38′0″S 176°49′0″E / 2.63333° ЈГШ; 176.81667° ИГД / -2.63333; 176.81667 (Арорае) атол 1,256 [4]
Беру
Беру
Беру 21 38.9 [3] 1°20′0″S 176°0′0″E / 1.33333° ЈГШ; 176.00000° ИГД / -1.33333; 176.00000 (Беру) атол 2,169 [4]
Бутаритари
Бутаритари
Бутаритари (Макин) 11.7 191.7 [3] 3°10′04″N 172°49′33″E / 3.16778° СГШ; 172.82583° ИГД / 3.16778; 172.82583 (Бутаритари (Макин)) атол 3,280 [4]
Курија (острови)
Курија (острови)
Курија (острови) 12.7 ? 0°55′0″N 173°0′0″E / 0.91667° СГШ; 173.00000° ИГД / 0.91667; 173.00000 (Курија (острови)) атол 1,082 [4]
Мајана
Мајана
Мајана 27 98.4 [3] 1°50′0″N 173°01′0″E / 1.83333° СГШ; 173.01667° ИГД / 1.83333; 173.01667 (Мајана) атол 1,908
Маракеј
Маракеј
Маракеј 10 19.6 [3] 02°01′0″N 173°17′0″E / 2.01667° СГШ; 173.28333° ИГД / 2.01667; 173.28333 (Маракеј) атол 2,741 [4]
Макин (острови)
Макин (острови)
Макин (острови) 6.7 0.3 3°23′00″N 173°00′00″E / 3.38333° СГШ; 173.00000° ИГД / 3.38333; 173.00000 (Макин (острови)) атол 2,385 [4]
Никунау
Никунау
Никунау 18 0 01°22′0″S 176°28′0″E / 1.36667° ЈГШ; 176.46667° ИГД / -1.36667; 176.46667 (Никунау) атол 1,912 [4]
Ноноути
Ноноути
Ноноути 25 370.4 [3] 00°40′0″S 174°21′0″E / 0.66667° ЈГШ; 174.35000° ИГД / -0.66667; 174.35000 (Ноноути) атол 3,179 [4]
Онотоа
Онотоа
Онотоа 13.5 54.4 [3] 01°52′0″S 175°34′0″E / 1.86667° ЈГШ; 175.56667° ИГД / -1.86667; 175.56667 (Онотоа) атол 1,644 [4]
Табитеуеја
Табитеуеја
Табитеуеја 38 365.2 [3] 01°20′0″S 174°50′0″E / 1.33333° ЈГШ; 174.83333° ИГД / -1.33333; 174.83333 (Табитеуеја) атол 4,898 [4]
Тамана (Кирибати) 5.2 0 2°30′0″S 175°59′0″E / 2.50000° ЈГШ; 175.98333° ИГД / -2.50000; 175.98333 (Тамана (Кирибати)) корален остров 875 [4]
Тарава
Тарава
Тарава 31 343.6 [3] 1°25′0″N 173°02′0″E / 1.41667° СГШ; 173.03333° ИГД / 1.41667; 173.03333 (Тарава) атол 45,989 [4]
312.3 1866.5 83,683

Линиски Острови[уреди | уреди извор]

слика остров (старо име)[1] површина
area
(км2)[2]
лагуна
area
(км2)
координати вид население
(2005)
Каролински Остров
Каролински Остров
Каролински Остров 3.8 2.5 9°56′13.13″S 150°12′0″W / 9.9369806° ЈГШ; 150.20000° ЗГД / -9.9369806; -150.20000 (Каролински Остров) атол 0
Флинтски Остров
Флинтски Остров
Флинтски Остров 3.2 0 11°25′48″S 151°49′0″W / 11.43000° ЈГШ; 151.81667° ЗГД / -11.43000; -151.81667 (Флинтски Остров) атол 0
Киритимати
Киритимати
Киритимати (Божиќен Остров) 321 324 1°53′0″N 157°24′0″W / 1.88333° СГШ; 157.40000° ЗГД / 1.88333; -157.40000 (Киритимати (Божиќен Остров)) атол 5,115 [4]
Малденски Остров
Малденски Остров
Малденски Остров 39.3 ? 4°03′0″S 154°59′0″W / 4.05000° ЈГШ; 154.98333° ЗГД / -4.05000; -154.98333 (Малденски Остров) атол 0
Старбак (остров)
Старбак (остров)
Старбак (остров) 16.2 25 5°37′0″S 155°56′0″W / 5.61667° ЈГШ; 155.93333° ЗГД / -5.61667; -155.93333 (Старбак (остров)) корален остров
Табуаеран
Табуаеран
Табуаеран (Фаниншки Остров) 33.7 110 3°52′0″N 159°22′0″W / 3.86667° СГШ; 159.36667° ЗГД / 3.86667; -159.36667 (Табуаеран (Фаниншки Остров)) атол 2,539 [4]
Тераина
Тераина
Тераина (Вашингтон) 7.4 0
(затворено езеро)
4°43′0″N 160°24′0″W / 4.71667° СГШ; 160.40000° ЗГД / 4.71667; -160.40000 (Тераина (Вашингтон)) атол 1,155 [4]
Восток (остров) 0.2 0 10°06′0″S 152°25′0″W / 10.10000° ЈГШ; 152.41667° ЗГД / -10.10000; -152.41667 (Восток (остров)) атол 0
424.8 461.5 8,809

Острови Феникс[уреди | уреди извор]

слика остров (старо име)[1] површина
(km²)[2]
површина на
лагуна
(km²)
координати вид население
(2005)
Абариринга
Абариринга
Абариринга (Кантон) 9.1 50 2°50′0″S 171°40′0″W / 2.83333° ЈГШ; 171.66667° ЗГД / -2.83333; -171.66667 (Абариринга (Кантон)) атол 41 [4]
Бирни (остров) 0.2 ? 03°35′0″S 171°33′0″W / 3.58333° ЈГШ; 171.55000° ЗГД / -3.58333; -171.55000 (Бирни (остров)) атол 0
Ендербери
Ендербери
Ендербери 5.1 ? 3°08′0″S 171°05′0″W / 3.13333° ЈГШ; 171.08333° ЗГД / -3.13333; -171.08333 (Ендербери) атол 0
Манра
Манра
Манра (Сидни) 4.4 ? 4°27′0″S 171°16′0″W / 4.45000° ЈГШ; 171.26667° ЗГД / -4.45000; -171.26667 (Манра (Сидни)) атол 0
Мекин (остров) 0.6 ? 03°36′0″S 174°08′0″W / 3.60000° ЈГШ; 174.13333° ЗГД / -3.60000; -174.13333 (Мекин (остров)) атол 0
Никумароро
Никумароро
Никумароро (Гарднер) 4.1 4 04°40′0″S 174°31′0″W / 4.66667° ЈГШ; 174.51667° ЗГД / -4.66667; -174.51667 (Никумароро (Гарднер)) атол 0
Орона
Орона
Орона (Хал) 3.9 30 04°30′0″S 172°10′0″W / 4.50000° ЈГШ; 172.16667° ЗГД / -4.50000; -172.16667 (Орона (Хал)) атол 0
Раваки
Раваки
Раваки (Феникс) 0.5 0.5 03°43′0″S 170°43′0″W / 3.71667° ЈГШ; 170.71667° ЗГД / -3.71667; -170.71667 (Раваки (Феникс)) атол 0
27.9 84.5 41

Западно од Гилбертските Острови[уреди | уреди извор]

слика остров (старо име)[1] површина
(km²)[2]
површина на
лагуна
(km²)
координати вид население
(2005)
Банаба
Банаба
Банаба (Океански Остров) 6.5 0 0°51′34″S 169°32′13″E / 0.85944° ЈГШ; 169.53694° ИГД / -0.85944; 169.53694 (Банаба (Океански Остров)) издигнат корал 301 [4]
6.5 0 301

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 The names in parentheses are the original names prior to Kiribati's independence in 1979. The current names are derivatives from the Gilbertese language.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Except for Tarawa and Tabiteuea atolls http://islands.unep.ch/IKQ.htm Архивирано на 11 февруари 2012 г.
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 „Atoll Research Bulletin #27“ (PDF). Архивирано од изворникот (pdf) на 2006-09-09. Посетено на 2007-11-26.
  4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 4,11 4,12 4,13 4,14 4,15 4,16 4,17 4,18 4,19 „Kiribati 2005 Census of Population and Housing: Provisional Tables“ (pdf). Посетено на 2007-11-26.